قیرگونی ساختمان

قیرگونی به روشی برای عایق کاری سطوح مختلف ساختمان گفته می شود که با قراردادن لایه های متعدد قیر و گونی چتایی ( کنفی ) بر روی هم سعی می شود تا در برابر نفوذ آب و رطوبت یک سد مقاوم ایجاد نماید . وجود این عایق رطوبتی عامل بسیار مهمی در جلوگیری از فرسودگی زود هنگام ساختمان و افزایش طول عمر آن می باشد .

قیرگونی ساختمان
کاربرد قیرگونی تنها به عایق کاری یک سطح و یا یک بخش خاص از ساختمان منحصر نمی شود ، بلکه از عایقکاری به روش قیرگونی میتوان در جزء به جزء ساختمان استفاده کر

آنچه که باید در قیرگونی ساختمان بدانیم

با اینکه قیرگونی جزو روش‌های قدیمی برای عایق‌کاری ساختمان به حساب می‌آید اما همچنان به دلایل مختلف از جمله هزینه پایین‌تر در بیشتر موارد، نسبت به روش‌های دیگر از جمله ایزوگام، در اولویت استفاده قرار می گیرد. در این مقاله در ایزوگام سپهر شما را به صورت اجمالی با اجرایی قیرگونی آشنا می کنیم و نکاتی را که نیاز است در زمان اجرا به آن توجه کنید بیان خواهیم کرد. همچنین موارد زیر را در این مقاله مشاهده خواهیم کرد.

 

کاربرد قیرگونی در ساختمان

قیرگونی ،کاربرد قیرگونی تنها به عایق کاری یک سطح و یا یک بخش خاص از ساختمان منحصر نمی شود ، بلکه از عایقکاری به روش قیرگونی میتوان در جزء به جزء ساختمان استفاده کرد :

 • قیرگونی پی و فوندانسون ساختمان

 • قیرگونی پشت بام و سقف ساختمان

 • قیرگونی دیوار ساختمان

 • قیرگونی استخر

 • قیرگونی سرویس بهداشتی ( حمام ، توالت )

 • قیرگونی کف و دیوار آشپزخانه

 • قیرگونی کف پاسیون

 • قیرگونی کف پارکینگ

 • قیرگونی تراس و بالکن

مقایسه قیر گونی و ایزوگام

قیرگونی نسبت به ایزوگام ، روشی قدیمی تر و سنتی تر برای عایقکاری میباشد . اما در اصل طرز کار هر دو عایق به یک صورت می باشد . هر دو عایق قیرگونی و ایزوگام از مواد نفتی (قیر ) تشکیل شده اند . تنها تفاوت مهم در قیرگونی و ایزوگام در آن است که اولا در ایزوگام بجای استفاده از الیاف کنفی از الیاف مصنوعی استفاده شده است و ثانیا ایزوگام ورق عایق رطوبتی پیش ساخته است که موجب شده نصب و اجرای آسانتری داشته باشد.

انواع قیرگونی

اجرای قیرگونی بر حسب شرایط و نیاز ممکن است دارای انواع خاصی باشد که بیشتر به تعداد لایه های قیر و لایه های گونی مربوط میگردد .

 • قیرگونی دولایه قیر و یک لایه گونی کنفی

 • قیرگونی سه لایه قیر و دولایه گونی چتایی

 • قیرگونی چهر لایه قیر و سه لایه گونی

ابزار لازم برای اجرای قیرگونی

انجام هرکاری اجرایی علاوه بر دانش و تخصص و تجربه ، به وسایل و ابزار خاصی نیازمند می باشد . در اجرای قیرگونی نیز وسایل مخصوصی استفاده می شود که در این بخش به آنها اشاره مینماییم :

 • قیر

قیر یکی از بخشهای مهم و پایه اساسی اجرای قیرگونی می باشد . قیر انواع مختلفی دارد که بصورت بشکه ایی و کارتنی می توانید در بازار پیدا نمایید . قیر شل بشکه ایی ، قیر سفت بشکه ایی ، قیر مخلوط بشکه ایی ، قیر مخلوط کارتنی . البته آنچه که مسلم است قیر پالایشگاهی بسیار با کیفیت تر نسب قیرهای صنعتی می باشد .

 • گونی

استفاده از قیر مایع به تنهایی نمی تواند دوام پایداری برای مقابله با رطوبت و سایر مخرب های ساختمانی، به وجود بیاورد. از این رو ما باید قیر را با الیافی بر روی سطح پوشش دهیم. در قیر گونی این الیاف همان گونی است. این گونی ها علاوه بر اینکه جاذب رطوبت هستند باعث فیکس شدن و دوام قیر در طولانی مدت می شود.

 • تی و جارو به عنوان پخش کننده

حرارت بالای قیر در زمان کار باعث می شود که این ماده نفتی به صورت مایعی روان درآید. برای پخش آن روی سطح الیاف از ابزارهایی همچون تی و یا جاروهای با دوام بالا بهره گرفته می شود.

 • وسایل گرم کننده

همانطور که میدانید اجرای قیرگونی با داغ نمودن و ذوب کردن قیر صورت می پذیرد . بنابراین برای حرارت دادن به قیر به وسیله حرارتی مناسبی نیاز خواهیم داشت .

 • لیاس ایمنی

مهمترین بخش اجرای قیرگونی ، بخش ایمنی و محافظت ازسلامتی می باشد . در انجام قیرگونی به دلیل آنکه مستقیما با قیر داغ و مذاب سروکار خواهیم داشت لازم است تمام اصول ایمنی را برای محافظت از خود بکار بگیریم .

مشخصات قیرگونی خوب و مرغوب

ضخامت قیرگونی نباید بیش از ۲ تا ۳ سانتی متر باشد. باید بدانید که سازه تحمل وزن قیرگونی را داشته باشد. گفتنی است آهک و شفته آهکی سبب فساد قیر خواهد شد بنابراین نباید بر روی این ملات‌ها قیرگونی اجرا شود، باید برای ملات زیر از ماسه سیمان استفاده کرد. لازم است بدانید زیرسازی بام نیز باید به قدر کافی محکم باشد؛ به طوریکه در اثر وارد شدن وزن قابل توجهی به آن، تغییری ایجاد نشود. شیب هدایت آب به داخل آبروها نیز بسیار مهم است که باید باید بین ۳ تا ۵ درصد در نطر گرفته شود.

ایزوگام بهتر است یا قیر گونی

در مقالات متفاوتی در وب سایت ایزوگام سپهر ما به این پرسش که در نهایت ایزوگام بهتر است یا قیرگونی به تفضیل پاسخ داده ایم . اما در این مقاله نیز به اجمال سعی میکنیم به مواردی اشاره نماییم :

 • قیر نمی تواند در برابر حلال‌های مختلف مقاومت نماید و در بسیاری از حلال‌های نفتی حل می‌شود. این در حالی است که ایزوگام نسبت به حلال‌های مختلف واکنش کمتری دارد.
 • ایزوگام از ضخامت کمتری در برابر قیر برخوردار است اما این یک ملاک خوب در ارتباط با کیفیت عایق نیست. با پیشرفت علم، عایق‌های رطوبتی تولید شده است که به نازکی یک لایه کاغذ هستند و به صورت رنگ روی سطح را پوشش می دهند و در عین حال مقاومت رطوبتی بیشتری حتی نسبت به ایزوگام دارند. پس بهتر است باور‌های قدیمی را کنار بگذارید و فقط به صرف ضخامت بیشتر قیرگونی را برتر از ایزوگام ندانید.
 • نصب ایزوگام هزینه‌ی بیشتری به همراه دارد اما تا مدت‌ها ساختمان را از نشتی، نم و رطوبت محافظت می کند.

دقت کنید یکی از نکات مهمی که در ساخت و ساز باید به آن توجه کرد کمک به عمر طولانی‌تر بناست. یکی از مواردی که به این مهم کمک می کند بهره گیری از مواد ایزوگام و یا قیرگونی به عنوان عایق رطوبت است که تآثیر مستقیمی در بالا رفتن ایمنی ساختمان دارد. قیر گونی استخر و یا حتی قیرگونی سرویس بهداشتی از اولویت های ساختمانی به شمار می رود. اما بهتر است با جواب به این سوال که قیر گونی بهتر است یا ایزوگام ، متوجه شدیم که امروزه استفاده از کدام یک توصیه می‌شود: ایزوگام یا قیر گونی.

 

لیست قیمت ایزوگام بام گستر دلیجان را از ایزوگام سپهر نمایندگی ایزوگام بام گستردلیجان در تهران دریافت نمایید . همکاران ما ضمن انجام خدمات مشاوره بصورت کاملا رایگان ، آماده اند تا با بازدید کارشناسی رایگان از محل شما را از هزینه تمام شده انواع عایقکاری ساختمان مطلع نمایند .

لیست جدیدترین و بروز ترین قیمت انواع ایزوگام دلیجان را با تخفیف بسیار ویژه و نصب و احرا توسط شرکت ایزوگام سپهر با ضمانت نامه کتبی ده ساله می توانید از ما بخواهید . کافی ست تا نام قیمت ایزوگام را در مروگر گوگل جستجوکنید .

ارسال پاسخ

تماس با ما مشاور آنلاین